Możliwość wizyt domowych

Udar cieplny – hipertermia u zwierząt

Udar cieplny – hipertermia u zwierząt

Anna Duliban Uncategorized

-Do udaru cieplnego dochodzi w sytuacji gdy dostarczane ciepło do organizmu jest większe od jego utraty.

-Psy i koty mają ograniczone możliwości pozbycia się nadmiaru ciepła z organizmu.  Robią to po przez zianie. Gruczołów potowych praktycznie nie posiadają – jedynym miejscem ich występowania są opuszki łap.

– U zwierząt małych rozmiarów, bardzo młodych, starych, chorowitych łatwiej dochodzi do przegrzania organizmu.

– Zwierzaki  z długą i gęstą sierścią mają utrudniony proces oddawania ciepła, dlatego u niektórych rasy na okres lata zaleca się strzyżenie.

– Objawy udaru cieplnego:

– szybkie zianie,

– nadmierne ślinienie,

– temp. wewnętrzna ciała przekracza 42 C ,

– wzmożona akcja serca,

–  zaburzenie oddychania,

-przekrwione czasem sine błony śluzowe,

– niekiedy drgawki,

–  drżenia,

–  niezborności,

– utrata świadomości , śpiączka.

Przy temperaturze ciała przekraczającej 42 C , w organizmie zaczynają się procesy nieodwracalne typu denaturacja białka i niedotlenienie. Właściciel zanim dotrze do lekarza ,powinien ochłodzić ciało pupila kładąc na nim wilgotny, chłodny ( nie lodowaty !!!)  ręcznik.  Bardzo ważne jest stopniowe i nie traumatyczne obniżanie temperatury, w przeciwnym razie dojdzie do szybkiego skurczu powierzchownych naczyń krwionośnych –  co nam  utrudni oddawanie ciepła, a dodatkową komplikacją będzie wewnątrznaczyniowe wykrzepianie.   Możemy również zrobić przeciąg w pomieszczeniu w którym przebywa pies/kot, lub ustawić wentylator w kierunku zwierzaka. By zapobiec  tak nieprzyjemnej sytuacji  nie możemy zostawiać  zwierząt w samochodzie, nawet ustawionych w cieniu, w pomieszczeniach z brakiem wentylacji. W gorące dni nie forsujmy naszych psów wyczerpującymi spacerami .  Pamiętajmy o stałym uzupełnianiu wody, zapewnieniu schronienia przed słońcem –  szczególnie psom uwiązanym , które mają ograniczone możliwości ruchu. Jeżeli raz wystąpił udar cieplny u danego osobnika jest bardzo duże prawdopodobieństwo do wystąpienia kolejnego.